Rosnący popyt na powierzchnie magazynowe
Popyt na powierzchnie magazynowe w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku wyniósł 5,4 mln m2, co oznacza wzrost o 7% w ujęciu rocznym. Popyt netto, obejmujący nowe umowy najmu i ekspansje, utrzymał się na wysokim poziomie, osiągając 3,8 mln mkw. wynajętej powierzchni magazynowej.
W niepewnym otoczeniu ekonomicznym i geopolitycznym obserwujemy wydłużenie procesów negocjacyjnych. Niemniej jednak fundamenty rozwoju rynku magazynowego pozostają wciąż silne. Polska nadal jest jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków dla inwestycji przemysłowych i logistycznych.
Sytuacja ta pokazuje, że cały czas gdzieś jakieś przedsiębiorstwo staje przed decyzją wyboru lokalizacji dla nowego magazynu.
Na taki wybór wpływa oczywiście wiele czynników i dokonując go trzeba dokonać szerokiej analizy, gdyż jak pokazuje rynek są to wybory na dłuższy okres, średnio na 5 lat.
Przedsiębiorstwa, które nie mają w swoich szeregach wyspecjalizowanych działów albo nie korzystają z pomocy doradców, bardzo łatwo mogą popełnić błąd, który może okazać się dość kosztowny albo wręcz uniemożliwiający wynajem „upatrzonej” lokalizacji.
Do takich nieoczywistych błędów można zaliczyć nierozpoznanie w pełni charakterystyki ochrony ppoż. w danym obiekcie w stosunku do towarów, które mają tam być składowane.
Jak pokazuje praktyka, firmy często przy negocjacjach warunku najmu zapominają o tym aspekcie, ponieważ skupiają się głównie na warunkach handlowych i nie korzystają z pomocy doradcy, który powinien zwrócić im uwagę na ten problem.
Na firmę pozbawioną wiedzy na ten temat, czyha jeszcze jeden problem w postaci ubezpieczyciela.
Wymagania ppoż. dla budynku zostały określone w Warunkach Technicznych dla obiektu, jako wymóg dotyczący czasu zachowania nośności konstrukcji w razie pożaru. Dodatkowe wymagania w zakresie wymagań ppoż. dla hal przemysłowych i znajdującego się w nich mienia, określają ubezpieczyciele.
Obecnie w Polsce najczęściej stosowane są w tym zakresie cztery (alternatywnie) normy:
  • polska PN-B-02877-4:2001
  • brytyjska BS 7346-4:2003
  • amerykańska NFPA 204:2018
  • niemiecka DIN 18232-2:2007-11
Wymienione normy różnią się od siebie. Czy dla wynajmującego jest to groźne? Tak, bo nieznajomość warunków nie zwalnia z konieczności ich przestrzegania. Czym skutkuje? Bardzo prawdopodobnym brakiem wypłaty odszkodowania w przypadku wystąpienia szkody.
Biorąc pod uwagę powyższe, przy wyborze nowej lokalizacji magazynu, oprócz oczywistych parametrów jak lokalizacja, powierzchnia, ilość doków, trzeba bardzo dokładnie zapoznać się z dokumentacja posiadaną przez Wynajmującego, który uchroni nas przed popełnieniem kosztownego błędu.
Oczywiście nie wszystkie przedsiębiorstwa posiadają wykwalifikowaną kadrę, która przeprowadzi firmę przez taki proces, dlatego zachęcamy do korzystania z usług doradczych Audytel, które wspomogą Państwa w tym procesie.
Zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić zarządzanie Twoim magazynem?
Poznaj naszą skuteczność